Dijete na internetu

Dan sigurnijeg interneta

7. veljače 2012. u Hrvatskoj ali i u mnogim drugim zemljama u svijetu obilježio se Dan sigurnijeg Interneta (SID - Safer Internet Day).

Budući da se upotreba interneta u posljednje vrijeme proširila na gotovo sve generacije tema je ove godine bila "Povezivanje generacija i međusobno učenje" uz slogan "Zajedno otkrijte digitalni svijet...sigurno!".

Međunarodna manifestacija već tradicionalno upozorava na opasnosti na internetu, s namjerom da se pridonese podizanju svijesti o potrebi sigurnog i odgovornog korištenja interneta pogotovo među djecom i mladima.

Kako bi internet bio sigurniji za djecu, potrebno ih je upozoriti i upoznati sa potencijalnim opasnosti interneta:

Općenito o internetu

Internet je mreža svih mreža tj. svjetska mreža računala koja povezuje računala diljem svijeta i druge računalne mreže u jednu cjelinu s namjenom razmjene podataka i uporabe raznih sadržaja, usluga i servisa (www, elektronička pošta...).

Nastao je sredinom 60-tih godina kao sredstvo komuniciranja za vrijeme Hladnog rata. Započet je kao eksperiment američkog ministarstva obrane u nastojanju povezivanja mreže američkog ministarstva i ostalih radio i satelitskih veza. Cilj je bio razviti sustav u kojem pojedini dijelovi mreže rade neovisno u slučaju oštećenja nekih njezinih dijelova. 1969. ovim projektom razvijena je mreža ARPANET koja je osigurala povezivanje nekoliko američkih sveučilišta. Projekt je iz vojnog postao civilni te postupno prerasta u ideju globalnog međumrežnog rada te mreža mijenja naziv u Internet.

Internetski servisi

WWW (World Wide Web) je multimedijski mrežni servis međusobno povezanih hipertekstovnih multimedijskih dokumenata (skraćeno web stranice). Hipertekstovni znači da ovi dokumenti sadrže posebno označene riječi ili slike koje nazivamo poveznicama (hyperlink). Poveznice omoguć

uju pregledavanje povezanih sadržaja.  Dokumenti su multimedijski što znači da uz tekst mogu sadržavati slike, zvuk, video-zapise, animacije i sl. Za pregledavanje dokumenata koristimo neki od internet preglednika (Internet Explorer, Mozzilla Firefox, Google Crome...) . U www sustavu svaka stranica ima svoju adresu.

Elektronička pošta (e-mail) - uz www jedan je od najpopularnijih internet servisa. Najmjenjena je razmjeni tekstualnih poruka uz koje mogu biti priložene datoteke (slike, glazba, video i sl.) koje nazivamo privitak. Svaki sudionik mora imati adresu elektroničke pošte koja se sastoji os korisničkog imena, oznake @ i davatelja usluge (npr. ime@gmail.com).

Izvor:
www.ucitelji.hr

Uredila:
Sanja Marolin Brljačić, prof.