TAJ ČUDNI SVIJET
Hawaii
Autor: Sanja Marolin, 14. 10. 2013.

Havaji ili Država Hawaii je otočje u Tihom u Oceanu u sastavu Sjedinjenih Američkih Država, a sastoji se od skupine otoka udaljenih oko 4.000 kilometara jugozapadno od Kalifornije. Prema legendama što se pričaju po Havajima, boginja vulkana Pele stvorila je Havajsko otočje. S vremena na vrijeme, kako kaže legenda, boginja Pele vraća se na otoke kako bi razbuktala vatre u kraterima i izazvala nove erupcije. Havajski otoci su zaista vrhovi velikih vulkana koji su se podigli s oceanskog dna...

Otok Hawaii, ili, kako se još naziva. ,“Veliki otok" (Big Island), koji je dva puta veći od svih ostalih Havajskih otoka zajedno, nastao gomilanjem materijala izbačena iz pet vulkana, čije su erupcije pretjecale jedna drugu. Dva od tih pet vulkana još su uvijek aktivni, pa proces izgradnje otoka još uvijek traje.

Najpoznatiji vulkani na Havajima su: Mauna Loa, Mauna Kea i Kilauea.

Jedan od vulkana, Mauna Loa, inače najmasivniji vulkan na Zemlji,  ima erupcije svakih nekoliko godina. Godine 1950. njegova erupcija trajala je 23 dana. Čitavo to vrijeme usijana lava sijevala se niz padine vulkana u more. Morska voda je ključala, pa su mnoge ribe uginule. Njegova težina je toliko velika da dokazano deformira pacifičku ploču.

Drugi vulkan - Manua Kea - je ugašen. Uzdiže se 4201 metar iznad mora, a dno mu leži čak 5000 m ispod morske razine, što znači da je ukupno preko 9000 m visokOn je istodobno i najviša planina na Pacifiku. Kad bi se mjerio od podvodne osnove, taj bi vulkan bio najviša planina na svijetu.

Jedna od najfascinantinijih čuda ovdje je vulkan Kilauea koji još uvijek izbacuje lavu i zahvaljujući kojem otok još uvijek raste. Vulkan je proglašen Nacionalnim parkom 1916. i nalazi se u blizini Hila na istočnoj strani otoka. Zadnja velika erupcija je bila prije nekoliko godina i pomela jedno naselje (Kalapana beach).

Na otoku Maui nalazi se vulkan Haleakala visok oko 3.075 metara. To je najveći mrtvi vulkan na svijetu. Njegov krater ima oko 32 kilometra u obujmu, a dubok je 716 metara.

Povezanost među otocima je sjajna, a na raspolaganju su vam razgledavanja brzim brodovima ili turističkim avionima.

Na otoku Oahu nalazi se glavni grad američke države Havaji Honolulu s milijun stanovnika. Zanimljivo je da su Havajci stigli s Tahitija prije više tisuća godina, a danas je to miješana nacija zbog doseljavanja raznih drugih nacija.

Havajski jezik ima 12 slova, od čega je 5 samoglasnika, a čita se kao što se piše. Havajska kultura može se upoznati kroz razne priredbe, a jedna od najpopularnijih je tzv. Hula ples, plesna priredba prelijepih havajskih djevojaka u njihovim narodnim nošnjama.

Preuzeto sa: wikipedia.org, 24sata.hr, e-kako.hr