TAJ ČUDNI SVIJET
Fatamorgana
Autor: Sanja Marolin, 1. 9. 2012.

Fatamorgana je varka što je pred našim očima stvara priroda zbog određenih uvjeta u atmosferi. Mi vidimo neki predmete zbog toga što se svjetlosne zrake odbijaju od tog predmeta i padaju na naše oči. Te zrake obično dopiru do naših očiju u pravoj liniji. Stoga, ako pogledamo u daljinu, vidjet ćemo samo predmete koji su iznad našeg horizonta tj. atmosfera stvara varku sa svjetlosnim zrakama...

Nad tlom pustinje može postojati sloj gustog zraka, koji djeluje poput zrcala. Neki predmet može biti izvan vidokruga, daleko ispod horizonta. Ali, kad s njega padne svjetlosne zrake na sloj gustog zraka, one se odbijaju prema našim očima i mi vidimo taj predmet kao da se nalazi iznad horizonta i da nam je na vidiku. Mi na taj način „vidimo" predmete što ih naše oči ne mogu vidjeti!  Kad udaljeno nebo odrazi pomoću ovog „ogledala“ od zraka, ono ponekad izgleda kao jezero i mi vidimo fatamorganu.

Fatamorgana je pojava česta u pustinjama gdje Sunce jako zagrije pijesak. Zrak nad pustinjom je zato na različitim visinama različitih temperatura i gustoća. Svjetlost se lomi pri prijelazu iz hladnijega sloja zraka u topliji sloj, a kad je upadni kut dovoljno velik onda se potpuno odbija. Predmeti se zrcale na sloju ugrijanog zraka. Njihove su slike obrnute. Isto se zbiva na autoputu. Promatraš li automobil u daljini, vidjet ćeš njegovu obrnutu zrcalnu sliku.

Nad hladnim morima nalazi se hladniji i gušći sloj zraka. Na većim visinama nad morem je topliji sloj zraka. Svjetlost s broda lomi se prelazeći iz optički gušćeg sloja u optički rjeđi sloj. Tako nastaje slika broda u zraku, čini se da brod koji se nalazi na velikim udaljenostima, ispod horizonta, lebdi.

Izraz „fatamorgana" dolazi od talijanske riječi Fata Morgana, po vili Morgani, zloj čarobnici za koje se vjerovalo da stvara ovu pojavu.

Preuzeto sa: e-kako.hr, eskola.hfd.hr.