Ukupno: 319151

TAJ ČUDNI SVIJET
Tornado
Autor: Sanja Marolin, 24. 2. 2013.

Tornada su razarajući vrtlozi zraka koji se prostiru sve od munji do tla. Formiraju se uslijed neobično razornog grmljavinskog nevremena. Tornada nastaju kada se postignu svi uvjeti – zagrijavanje zraka i velika vlažnost u donjoj atmosferi, suh i hladan zrak u gornjoj atmosferi, nagla promjena brzine i smjera vjetra te pad temperature kako se visina pijavice povećava. Najsnažniji vrtlozi dosežu brzinu od 400 km/h i više. Razarajuća snaga tornada javlja se u različitim oblicima i veličinama, no najčešći su oni oblika lijevka – široki gore, a uži kako se spuštaju prema tlu. Najčešće se pojavljuju tijekom proljeća i ljeta. Uočeni su na svim kontinentima osim na Anarktici, ali su ipak najčešći u SAD-u (Texas, Oklahoma, Nebraska, Kansas - područje tornada). Mogu uzrokovati velike ljudske i materijalne štete...

Sunce zagrijava zemlju, a ta se toplina uzdiže sve dok je hladan zrak ne blokira. Zrak se počinje kružno kretati. Istovremeno, sve više toplog zraka s tla se diže, a posljedica toga je da topao zrak počinje biti snažniji od hladnog zraka. Potom hladan zrak koji se nalazi u gornjoj atmosferi počinje tonuti prema dolje, a topao se zrak uzdiže u brzim kružnim pokretima i tako nastaje tornado. Što je više toplog zraka, to je vrtlog viši, širi i snažniji.

Moraju postojati svi od navedenih uvjeta kako bi se tornado formirao. Ako je jedna od karakteristika snažna, a druga nije onda će se formirati slab tornado, no ako su sve karakteristike snažne, posljedica je tornado razorne snage.

Na svu sreću, slabija tornada su učestalija i javljaju se u 69 posto slučajeva. 29 posto ih spada u snažne, a tek 2 posto u razorne. Mogu se pojaviti bilo gdje i bilo kada, no češći su u SAD-u. Tornada sama po sebi su gotovo nevidljiva, sve dok s tla ne podignu razne krhotine i prašinu. 95 posto tornada se rotira u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Mogu se pojaviti i iznad površine tople vode, no u tom su slučaju najčešće slabi.

Zona tornada

Zaštita od tornada je odlazak u podrume ili najniže prostorije zgrada. U prosjeku 70 ljudi godišnje pogine za vrijeme tornada.

Izvor. znanost.geek.hr; http://severe-wx.pbworks.com