TAJ ČUDNI SVIJET
Namaqualand
Autor: Sanja Marolin, 6. 2. 2013.

Namaland je golemo sušno područje na jugu Afrike, a jedan njegov dio, Mali Namaland, nalazi se na sjeverozapadu Južnoafričke Republike. Iza planina koje se nalaze na sjeveru teče rijeka Orange, koja je krajnja sjeverna granica tog područja. U tom sušnom kraju temperature gotovo cijele godine danju dosežu i do 40 Celzijevih stupnjeva, a noću zahladi i temperatura se zna spustiti 8 stupnjeva ispod nule. Gotovo da i nema površinskih voda, a podzemne vode ima vrlo malo. Namaland može djelovati vrlo neprivlačno, osim u vrijeme čudesne preobrazbe koja se događa jednom godišnje - nakon kišnog razdoblja, koje traje od početka kolovoza do sredine rujna, bezvodne ravnice Namalanda iznenada procvatu i zablistaju u punom sjaju - na poljima procvate bezbroj žutih, ružićastih, naranđastih, bijelih, zagasitocrvenih, plavih i ljubičastih cvjetova...

Budući da traje svega nekoliko tjedana, posjetitelji iz cijelog svijeta s nestrpljenjem očekuju vrijeme kad će moći uživati u raskošnoj ljepoti cvijeća. Za takve prizore zaslužni su odgovarajuća količina kiše i obilje sunca. Kad biljke procvatu, svi se nadaju da neće zapuhati vrući istočni vjetrovi, jer bi u tom slučaju nježne latice cvijeća ubrzo uvenule i izgubile boju.

Čudesnoj ljepoti Namalanda doprinosi i to što biljke koje tamo rastu imaju mnogo sjemena. No mnoge vrste cvjetnica ne niču svake godine — njihova ljepota dolazi do izražaja samo u specifičnim klimatskim uvjetima. Dok neke vrste sjemena prokliju već za godinu dana, druge leže u tlu po nekoliko godina, čekajući idealne uvjete za rast. ”Neke vrste sjemena“, objašnjava jedan posjetitelj, ”imaju zaštitni mehanizam koji sprečava prijevremeno klijanje. Zahvaljujući tome sjeme ne proklije kad u vrijeme velikih vrućina slučajno padne kiša, već onda kad dovoljno zahladi i kad u tlu ima dovoljno vlage — što su idealni uvjeti za rast i opstanak u ovoj surovoj sredini.“

Izvor: www.svijetokonas.net