TAJ ČUDNI SVIJET
Krateri na Mjesecu
Autor: Sanja Marolin, 6. 2. 2013.

Krateri na mjesecu nastaju udarom drugog tijela na površinu Mjeseca pri čemu se stvara udubljenje. Oni se većinom formiraju srazom asteroida i meteorita s Mjesecom. Padaju na površinu Mjeseca različitim brzinama, no prosječna brzina je otprilike 20 km/sec. Zemlja također ima kratere, ali ima i atmosferu koja sagori sva tijela čim uđu u nju dok Mjesec nema atmosferu pa i male stijene udaraju u njega. Zemlja također ima eroziju, vjetrove i kišu koje Mjesec nema. Zbog toga krateri duže ostaju na Mjesecu i ne mogu se promijeniti sve dok neki drugi objekt ne udari u to mjesto. Kratere na Mjesecu zovemo udarnim kraterima.

Krateri mogu biti maleni, a mogu biti i stotinama kilometara dugački. Najveći krateri su ispunjeni lavom i jedino su im obrisi vidljivi. Postoji mnogo tipova kratera na Mjesecu, što ovisi o brzini, masi, kutu padanja i veličini objekta koji udara u Mjesec. Kada Mjesec udari malen objekt, male brzine, formiraju se jednostavni krateri. Kada u Mjesec udare veliki objekti velikom brzinom nastaju složeni krateri, ali kad u Mjesec udare ogromni objekti s ogromnom brzinom formiraju se veliki krateri, a izbačeni materijal ponovno pada na Mjesec i stvara nove kratere.