Ovaj mjesec: 2019

ČLANCI ZA RODITELJE
Ovisnost djece i mladih
Autor: Sanja Marolin, 5. 12. 2012.

Djeca i mladež predstavljaju rizičnu skupinu za razvoj ovisnosti. Dobna granica kada započnu s konzumiranjem alkoholnih pića i cigareta je vrlo niska, oko 10. - 12. godine života. Zbog toga neki već do punoljetnosti razviju ovisnost o alkoholu. To se najčešće događa uslijed problema kao što su nesretne ljubavi, loše ocjene, problemi u obitelji (razvod, svađe, neimaština...) itd...

U sređenoj obiteljskoj sredini, doživljavanjem roditeljske ljubavi i stjecanjem povjerenja u okolinu dijete razvija osjećaj sigurnosti i postaje uravnotežena osoba koja će se moći othrvati potencijalnim ovisnostima.

Roditeljstvo se treba usmjeriti na dva područja: jedno je područje izgradnja sigurne, samosvjesne, samopouzdane, neovisne, prilagođene i snažne osobnosti djeteta.

Drugo područje je stav prema psihoaktivnim sredstvima. Najnovija istraživanja nalaze da je nedostatak kontinuiranog roditeljskog nadzora jedan od bitnih čimbenika u etiologiji ovisnosti. Vrlo je važno da dijete ima snažnu emocionalnu vezu s roditeljima kao zaštitnog čimbenika.

Zaštitni čimbenici zlouporabe droga su:

- čvrste i pozitivne obiteljske veze

- nadzor roditelja nad aktivnostima djece i njihovih vršnjaka

- jasna pravila ponašanja koja se dosljedno provode unutar obitelji

- uključenost roditelja u život njihove djece

- čvrste veze s institucijama poput škola

- usvajanje ustaljenih normi o uporabi droge.

Roditelji moraju pokazati jasno izražen negativan stav prema sredstvima ovisnosti (alkohol, droga) te upozoriti dijete na opasnosti zlouporabe alkohola i pri tome koristiti točne informacije, izbjegavati zastrašivanje i preuveličavanje te moraliziranja i etiketiranja - ukazati djeci na pogrešku.

Da ne govorimo o zdravstvenim rizicima...iako su oni dobro poznati sve više djece i mladih počinje piti i pušiti. Smatra se da je otprilike 90% odraslih pušača svoju nezdravu naviku (ili ovisnost) započelo još dok su bili maloljetni (ili čak djeca). Važno je pobrinuti se da dijete razumije koji su zdravstveni i psihološki rizici te negativne strane ovisnosti.

Djecu i mlade pušenju može privući čitav niz razloga: da izgledaju „cool“, da djeluju stariji nego što jesu, snažnij, nedostupniji i neovisniji. Na kraju, ne zaboravimo da su djeca nenadmašni majstori u opažanju svijeta oko sebe, pa su tako itekako osposobljeni uočiti kontradikcije između onoga što njihovi roditelji govore i onoga što njihovi roditelji ustvari rade. Bez obzira što ste vjerojatno uvjereni u suprotno, većina djece navodi da bi, kad odrastu, željeli biti kao jedan od svojih roditelja. Djeca najviše uče po modelu bliskih odraslih osoba, a to su (barem do polaska u školu) ponajviše njihovi roditelji. Zato, ako i sami pušite djetetu priznajte da ste na samom početku pogriješili time što ste počeli pušiti, te da biste, da imate priliku za novi početak, drugačije odlučili.

Preuzeto sa skole.hr