OBAVIJEST O PREDPRIJAVAMA I UPISU U PRVI RAZRED U ŠKOLSKOJ GODINI 2020./2021.
Autor: Sanja Marolin Brljačić, 3. 2. 2020.

DJECA KOJA SU ROĐENA U RAZDOBLJU OD 1. travnja 2013. DO 31. ožujka 2014. te djeca kojoj je u školskoj godini 2019./2020. odgođen upis  SU OBVEZNICI POLASKA U PRVI RAZRED ZA 2020./2021. ŠKOLSKU GODINU.

STOGA SE MOLE RODITELJI BUDUĆIH  PRVAŠIĆA DA SVU DJECU KOJA SU ROĐENA U OVOM PERIODU I STANUJU NA PODRUČJU OSNOVNE ŠKOLE IVANA FILIPOVIĆA OSIJEK, IZVRŠE PREDPRIJAVU OD 3. veljače do 17. veljače 2020. godine.

Predprijave se obavljaju pozivom:

* pedagoginji škole na broj 495 – 252:

• ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9.00 do 13.00 sati
  • utorkom i četvrtkom od 13.00 do 17.00 sati

Za prijavu su potrebni sljedeći podatci: ime i prezime djeteta, datum rođenja, adresa stanovanja i OIB djeteta.

Za detaljnije informacije kliknite OPŠIRNIJE.

Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi  («Narodne novine» broj 87/08, 86/09, 92/10, 105/10,  90/11, 16/12 i 86/12) i Pravilniku o postupku utvrđivanja psihofizičkoga stanja djeteta, učenika te sastavu stručnoga povjerenstva u prvi razred obaveznoga osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine navršavaju šest godina života.

Prvi zadatak svake škole je utvrditi broj potencijalnih prvoškolaca te je stoga potrebno izvršiti predprijavu.

DJECA KOJA SU ROĐENA U RAZDOBLJU OD 1. travnja 2013. DO 31. ožujka 2014. te djeca kojoj je u školskoj godini 2019./2020. odgođen upis  SU OBVEZNICI POLASKA U PRVI RAZRED ZA 2021./2021. ŠKOLSKU GODINU.

Predprijave se obavljaju pozivom:

* pedagoginji škole na broj 495 – 252:

• ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9.00 do 13.00 sati; utorkom i četvrtkom od 13.00 do 17.00 sati

I

Sve informacije vezane uz prijave za liječnički pregled nalaze se u priloženom dokumentu.

*Zahtjev za prijevremeni upis djeteta za upis u prvi razred može podnijeti roditelj za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina, a nije školski obveznik. Zahtjev (Obrazac 6) se podnosi Uredu državne uprave najkasnije do 31. ožujka 2020. godine. Po uredno podnesenom zahtjevu Ured će dijete uvrstiti na popis djece za osnovnu školu kojoj dijete pripada po upisnom području.

*Stručno povjerenstvo škole, nakon provedenog postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, može predložiti Uredu državne uprave ili nadležnoj ispostavi odgodu upisa u prvi razred za jednu školsku godinu isključivo iz razloga navedenih u članku 9. stavku 2. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava („Narodne novine“ broj 67/14).

* Privremeno oslobođenje djeteta od upisa u prvi razred osnovne škole ostvaruje dijete kojemu je zdravlje teško oštećeno ili ima višestruke teškoće, a čiji su roditelji u skladu s posebnim propisima stekli pravo na status roditelja njegovatelja, odnosno dijete koje s obzirom na vrstu, stupanj i težinu oštećenja steklo pravo na skrb izvan obitelji radi osposobljavanja na samozbrinjavanje u domu socijalne skrbi ili pravo na pomoć i njegu u kući, u sklopu kojeg se osigurava pružanje usluga psihosocijalne pomoći. Zahtjev za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole podnosi Uredu državne uprave ili nadležnoj Ispostavi roditelj djeteta (Obrazac 6). uz zahtjev se prilaže medicinska dokumentacija o zdravstvenom i razvojnom stanju te nalaz i mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.

*Učenik se može upisati u prvi razred osnovne škole kojoj ne pripada prema upisnom području ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela u osnovnoj školi u koju se upisuje. Zahtjev se podnosi školi u koju želi upisati dijete.

Prije podnošenja zahtjeva za upis u drugu školu, dijete mora biti pregledano po Stručnom povjerenstvu škole koju je trebalo pohađati na upisnom područja utvrđenom na temelju prebivališta, odnosno prijavljenog boravišta.

*Djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju trebaju pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja radi upisa u prvi razred osnovne škole u vremenu od 1. veljače do 15. travnja kako bi im se pravovremeno odredila programska i profesionalna potpora  (prilikom prijave uputno je predočiti Nalaz i mišljenje Jedinstvenog tijela vještačenja ili najnoviji specijalistički nalaz).

Obrasci zahtjeva mogu se dobiti u sjedištu Ureda državne uprave (Služba za društvene djelatnosti) ili njegovim ispostavama, a  nalaze se i na WEB stranici Ureda državne uprave: www.udu-obz.hr te WEB stranici Osnovne škole Ivana Filipovića.